תפריטים ותרגילים

תפריטים- הסבר

ראשית, יש להבין את המשמעות העומדת מאחורי התפריטים. התפריט בנוי על פי קבוצות תחליף. קבוצות תחליף הן קבוצות של אבות המזון השונים- פחמימות, חלבונים ושומנים. בתוך כל קבוצה ישנם מזונות בעלי ערך תזונתי דומה, המכילים את כמות הפחמימות/ החלבונים/ השומנים בכמות דומה וכמו כן הם בעלי ערך קלורי דומה.

בניית תפריט בשיטה זו מאפשרת גמישות וגיוון רב בבניית התפריט וכמו כן התאמתו לאירועים השונים ולסדר היום המשתנה. אסביר:

בקבוצת התחליף למזונות העשירים בפחמימה מופיעים: לחם, פתית, פריכיות:

ניתן בארוחה בה מופיעה מנת פחמימה לאכול 1 פרוסת לחם רגיל או מלא / 2 פרוסות לחם קל / 4 פתית/ פרי – לשיקולך.

* אדגיש כי אני מחשיבה את הפירות כחלק מקבוצת המזונות העשירים בפחמימות. פירות מכילים סוכר וגם יתר הפחמימות מתפרקות לסוכר בגופינו. הנטייה הטבעית שלנו לאכול פירות בכמות גדולה או ללא הגבלה כיוון שאלו מזונות בריאים ולא מעובדים תורמת פעמים רבות לעלייה במשקל ולחוסר איזון ברמות הסוכר. זו הסיבה שכדאי בעיני להחשיב את הפירות כחלק מספירות הפחמימות הכוללת על פני היום. כמו כן מומלץ לבחור בפירות קטנים ולא גדולים במיוחד ואם הפרי גדול אני ממליצה לאכול רק חצי ממנו בארוחה אחת.

ניתן להחליף בסדר הארוחות. אם מתאים לך יותר לאכול ארוחת בוקר קטנה- תתחילי ממה שכתוב בארוחת הביניים ובהמשך ניתן לאכול את הארוחה הגדולה יותר שמופיעה כארוחת הבוקר.

בהתאם לרמות הסוכר והמצב הבריאותי ניתן להחליף כמה ממנות הפחמימה הרשומות במנות חלבון או שומן- זאת בהתייעצות איתי.

ובאופן כללי:

ממליצה לאכול כל 3-4 שעות. ולהתחיל לאכול תוך שעה מהקימה.

יש לשתות הרבה מים- 8-12 כוסות ביום לפחות. גם יחד עם הארוחות.

יש להיעזר בטבלאות המצורפות של קבוצות התחליף כדי לגוון יותר בתחליפים. למשל- ניתן מידי פעם להחליף את מנת הפחמימה ב2 ביסקוויטים קטנים או ב2 קוביות שוקולד מריר 85%.

*התפריטים לשימוש אישי בלבד. הם אינם המלצה רפואית, אינם מתאימים למצבים רפואיים שונים. יש להתייעץ עם דיאטנית קלינית ורופא על מנת לבצע התאמות ספציפיות.

* בתפריט ההנקה- יש להתאים את התפריט לשלבי ההנקה המשתנים, התפריט מיועד לחצי שנה הראשונה מהלידה בהנקה מלאה.

* לפני כניסה להריון יש ליטול חומצה פולית – 400 מק"ג.

כחלק מהחשיבות והערך הרב שאני רואה בביצוע פעילות גופנית בכל שינוי של אורח חיים, לכל תפריט מצורף תרגיל כושר- מציעה ליישם את התרגילים השונים בבית וכמובן לתרגילים נוספים והתאמות אישיות של התרגיל אני מזמינה אותך להתייעץ איתי.

עוד חשוב לי להדגיש כי התפריט מהווה פרט קטן בתהליך לשינוי הרגלים, ירידה במשקל ואיזון הסוכר. כן, הוא נותן מסגרת לאכילה וקנה מידה לגבי כמויות ולכן החלטתי לפרסם את התפריטים. יחד עם זאת, כדי להצליח בתהליך עמוק לשינוי הרגלים שיוביל לירידה נכונה במשקל ואיזון סוכר יש לשלב ייעוץ דיאטנית ולעבוד על ההרגלים של כל אחת ואחת. הרגלים כמו אכילה בישיבה, מצבים, רגשות או מחשבות המובילות לאכילה מאוזנת, שליטה וויסות של האכילה הם חשובים לא פחות ואף יותר מהתפריט.

מוזמנות לקבוע איתי,

בהצלחה,

רעות

כולל אפשרויות גם לצמחוניות
* יש להתאים לשלבי ההנקה המשתנים על פי גיל התינוק ולפי תדירות ההנקה- הנקה מלאה או חלקית.

מתאים לגיל המעבר, לצורך מניעת סוכרת וירידה במשקל

אפשרי לשימוש עבור ירידה במשקל לפני כניסה להריון

  • יש ליטול 400 מק"ג חומצה פולית
רעות שפר – דיאטנית קלינית ומאמנת כושר
קיבוץ כפר החורש
052-834-5777